Što su Programi Unije?
Programi Unije predstavljaju integrirani niz aktivnosti koje usvaja Europska unija u svrhu promicanja suradnje između država članica u različitim područjima povezanim sa zajedničkim politikama EU.
Europski parlament usvojio je zakonske okvire za Programe Unije u financijskom razdoblju 2014.-2020. Završetkom financijskog razdoblja Europske unije 2007.-2013., većina dotadašnjih Programa Unije završila je s provedbom.
Vlada Republike Hrvatske usvojila je 2. srpnja 2014. godine Zaključak o sudjelovanju Republike Hrvatske u Programima Unije u financijskom razdoblju 2014.-2020. godine.
Programi unije 2014.-2020
- Program za konkurentnost poduzeća i malih i srednjih poduzeća COSME
- Obzor 2020
- Erasmus +
- LIFE program za zaštitu okoliša i klimatske akcije
- Carine 2020.
- Fiscalis 2020
- Program za zapošljavanje i socijalne inovacije
- Program za pravosuđe 2014.-2020.
- Herkul III
- Mehanizam Unije za civilnu zaštitu
- Zdravlje za rast – Treći višegodišnji program EU u području zdravstva
- Program EU za zaštitu potrošača 2014.-2020.
- Program o pravima, jednakosti i građanstvu
- Kreativna Europa
- Europa za građane
Tko raspisuje pozive na dostavu projektnih prijedloga?
Svaki program ima posebnu pravnu osnovu i različita provedbena pravila, koji su određeni posebnim zakonodavnim okvirom za svaki od programa (osnivajuće uredbe EU).
Centralizirani model provedbe
Većina Programa Unije provodi se prema centraliziranom modelu provedbe u kojem su za financijsko upravljanje i provedbu odgovorna tijela Europske komisije, tj. Opće uprave zadužene za pojedini program koje odlučuju o vrsti i trajanju programa, raspoloživom proračunu te raspisuju pozive na dostavu projektnih prijedloga.
Decentralizirani model provedbe
U slučaju decentraliziranih aktivnosti u okviru programa Erasmus +, nacionalno tijelo predstavlja Agencija za mobilnosti i EU programe (AMPEU).
Koordinacija Programa Unije u Hrvatskoj
Ministarstvo kulture, Ministarstvo zdravlja, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta, Ministarstvo poduzetništva i obrta (Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta), Državna uprava za zaštitu i spašavanje, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava, Ministarstvo pravosuđa, Ministarstvo zaštite okoliša i prirode, Ministarstvo financija, Ministarstvo uprave.
Financijski nadzor ili reviziju provode ili nadziru Europska komisija, OLAF i Europski revizorski sud.