Treći Europski ruralni parlament održan je od 18. do 21. listopada 2017. godine u selu Venhorst, u nizozemskoj provinciji Sjeverni Brabant. Na 3. Ruralnom parlamentu parlamentu je sudjelovalo više od 250 sudionika iz 40 zemalja Europe, 28 država članica i zemlje ne-članice poput Albanije, Armenije, Bosne i Hercegovine, Srbije, Makedonije, Crne Gore, Bjelorusije, Gruzije, Islanda, Moldavije Turske i Ukrajine.
Dnevni red 3. Europskog ruralnog parlamenta sastojao se od plenarnih sjednica, 30 radionica vezanih uz specifične teme te 9 različitih “ekspedicija”.
Prvi. Ruralni parlament održan je 1989. godine u švedskom gradu Umea, kao dio inicijative pokreta Hela Sverige ska leva (All Sweden shall live), usmjerenog na rješavanje problema depopulacije ruralnih sredina. Skandinavske zemlje među prvima su prepoznale i artikulirale problem depopulacije već u 50-im i 60-im godinama prošlog stoljeća.
S problemom depopulacije, osobito mladog stanovništva, koje seli u gradove te povezano s tim, vrlo visokim cijenama poljoprivrednog zemljišta susreću se gotovo sva ruralna područja Europske unije.
Uloga civilnog društva u rješavanju ovog problema, kao i općenito u europskom ruralnom pokretu neizmjerno je važna. Među organizacijama civilnog društva, dionika u ruralnom prostoru, posebno treba istaknuti krovne udruge, odnosno nevladine organizacije koje okupljaju Lokalne akcijske grupe na nacionalnoj razini. U Republici Hrvatskoj to su Hrvatska mreža za ruralni razvoj (HMRR), LEADER mreža Hrvatske (LMH), Mreža za održivi razvoj Hrvatske (MZORH)) te organizacije na europskoj razini poput PREPARE-a (Partnerstvo za ruralnu Europu), ERCA-e (Europski savez ruralnih zajednica) i ELARD-a (Europska udruga LEADER za ruralni razvoj) koje odražavaju pluralnost, ali i različitosti ruralne Europe.