Europski fond za regionalni razvoj – EFRR
Europski fond za regionalni razvoj EFRR (engl. European Regional Development Fund – ERDF) jedan je od glavnih instrumenata europske kohezijske politike. Zajedno s Europskim socijalni fondom čini europske strukturne fondove, te je jedan od pet Europskih strukturnih i investicijskih fondova (ESI fondovi ili skraćeno EU fondovi).
Svrha Europskog fonda za regionalni razvoj je ublažiti razlike u razinama razvoja europskih regija i smanjiti nerazvijenost regija u najnepovoljnijem položaju.
Aktivnost ERDF-a osmišljena je za smanjenje gospodarskih, okolišnih i socijalnih problema u urbanim područjima, s posebnim naglaskom na održivi urbani razvoj.
ERDF posvećuje posebnu pozornost na specifična teritorijalna obilježja. Poseban položaj tako imaju područja koja su prirodno ugrožena s geografskog stajališta, koje su izložene ozbiljnim i trajnim prirodnim ili demografskim poteškoćama (udaljenim, planinskim ili slabo naseljenim područjima, najsjevernije regije s vrlo niskom gustoćom naseljenosti te otočne, pogranične i planinske regije) Za rješavanje mogućih nedostataka zbog njihove udaljenosti pružaju se i posebne pomoći ERDF-a.
Ciljevi Europskog fonda za regionalni razvoj
Europski fond za regionalni razvoj (EFRR) služi kao podrška u ispravljanju glavnih regionalnih nejednakosti u Europskoj uniji (Čl. 176. UFEU-a). Taj cilj postiže se pružanjem podrške:
- razvoju i strukturnoj prilagodbi regija koje zaostaju u razvoju
- preobrazbi industrijskih regija u nazadovanju.
EFRR, Europski socijalni fond (ESF) i Kohezijski fond više su puta reformirani, a za razdoblje od 2014. do 2020. dodijeljena su im dva glavna cilja:
- ulaganje u rast i zapošljavanje, u cilju jačanja tržišta rada i regionalnih gospodarstava
- europska teritorijalna suradnja, u cilju jačanja prekogranične, transnacionalne i međuregionalne suradnje unutar Unije.
Sredstva namijenjena prvom cilju dodjeljuju se trima različitim kategorijama regija:
- razvijenijim regijama, čiji je BDP po stanovniku veći od 90 % prosjeka EU-a
- tranzicijskim regijama čiji je BDP po stanovniku između 75 % i 90 % prosjeka EU-a i
- manje razvijenim regijama, čiji je BDP po stanovniku manji od 75 % prosjeka EU.
EFRR također podržava održiv urbani razvoj. Najmanje 5 % sredstava EFRR-a za svaku državu članicu mora biti namijenjeno integriranom djelovanju za održiv urbani razvoj koje će se baviti gospodarskim, ekološkim, klimatskim, demografskim i socijalnim izazovima koji utječu na urbana područja.
Detalji namjene i buduće upotrebe fondova EFRR-a određeni su partnerskim sporazumima. Oni su strateški dokumenti koje sastavlja svaka država članica uz pomoć regionalnih i socijalnih partnera.
Tematska koncentracija – prioriteti
S obzirom na to da EFRR doprinosi strategiji Europa 2020. za pametan, održiv i uključiv rast, mora se usredotočiti na prioritete navedene u toj strategiji.
Glavni prioriteti su:
- istraživanja i inovacije
- informacijske i komunikacijske tehnologije (ICT)
- mala i srednja poduzeća (MSP-ovi)
- promicanje gospodarstva s niskim emisijama ugljika.
Razvijenije regije moraju dodijeliti barem 80 % svojih sredstava iz EFRR-a najmanje dvama od tih prioriteta i najmanje 20 % gospodarstvu s niskom emisijom ugljika.
Tranzicijske regije moraju dodijeliti barem 60% svojih sredstava iz EFRR-a najmanje dvama od tih prioriteta i najmanje 15% gospodarstvu s niskom emisijom ugljika.
Manje razvijene regije moraju dodijeliti barem 50 % svojih sredstava iz EFRR-a najmanje dvama od tih prioriteta i najmanje 12 % gospodarstvu s niskom emisijom ugljika.
Proračun i financijska pravila
Tijekom razdoblja 2014. – 2020. EU će dodijeliti preko 325 milijardi EUR (u cijenama iz 2011.) kohezijskoj politici, od čega gotovo 256 milijardi EUR dvama strukturnim fondovima, EFRR-u i ESF-u. O udjelu proračuna namijenjenog EFRR-u odlučuje se na razini država članica.