Strategija Europa 2020
Europa 2020 je desetogodišnja strategija EU za pametan, održiv i inkluzivni rast. Kako bi to postiglo postavljeno je pet ambicioznih ciljeva koji obuhvaćaju zapošljavanje, istraživanje i razvoj, klimatske promjene i održivost energije, obrazovanje i borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti.
Kohezijska politika usmjerena je na financijsku pomoć Strategiji Europa 2020. Stoga je u programskom razdoblju 2014-2020. godine financiranje usmjereno na 11 tematskih područja koji se odnose na ciljeve Europe 2020; određeni postotak ulaganja mora se usredotočiti na ove tematske ciljeve. Zahvaljujući tematskom usmjerenju, financiranje kohezijske politike provodi se na način koji pomaže Europi da postane inovativnija, učinkovitija, održiva i konkurentnija.
Ciljevi Strategije Europa 2020:
1. Zapošljavanje
– 75 % osoba u dobi od 20 do 64 godine u radnom odnosu
2. Istraživanje i razvoj
– 3 % BDP-a EU-a uloženo u istraživanje i razvoj
3. Klimatske promjene i energija
– emisije stakleničkih plinova za 20 % niže od razina iz 1990.
– povećanje udjela energije dobivene iz obnovljivih izvora na 20 %
– povećanje energetske učinkovitosti za 20 %
4. Obrazovanje
– prijevremeno napuštanje školovanja ispod 10 %
– najmanje 40 % osoba u dobi od 30 do 34 godine sa završenim visokim obrazovanjem
Siromaštvo i socijalna isključenost
– smanjenje broja ljudi koji žive u siromaštvu / socijalnoj isključenosti ili su izloženi riziku od takvog života za najmanje 20 milijuna
Obilježja ciljeva
Ciljevi Strategije Europa 2020 su međusobno povezani; Poboljšanje na području obrazovanja doprinosi većoj zapošljivosti te smanjuje siromaštvo. Istraživanje i razvoj/inovacije te učinkovitije korištenje energijom utječu na konkurentnost na globalnoj razini te se povećava broj raspoloživih radnih mjesta. Ulaganje u čišće tehnologije dio je borbe protiv klimatskih promjen te se također posljedično stvaraju nove mogućnosti zapošljavanja.
Ciljevi Strategije Europa 2020 predstavljaju željeno stanje u Europskoj uniji do 2020. godine, u pogledu ključnih parametara. Ciljevi se prate i na nacionalnoj razini zemalja članica, koje stoga mogu provjeriti svoj napredak u pogledu tih parametara odnosno ostvarenje svakog pojedinog cilja.
Kako se strategija Europa 2020 provodi?
Strategija Europa 2020.je referentni okvir za aktivnosti na razini EU i na nacionalnim i regionalnim razinama.
Vlade EU-a postavile su nacionalne ciljeve koji doprinose spomenutim cijevima na razini EU. O ostvarenju tih ciljeva nacionalne vlade izvješćuju u okviru svojih godišnjih nacionalnih programa reformi.
Kako se prati provođenje Strategije Europa 2020?
Izvješća o provođenju Strategije Europa 2020 objavljuje Eurostat – Ured za statistiku Europske unije.
Strategija se i preispituje, pa je tako Komisija je od 2014. do 2015. provodila preispitivanje u sredini programskog razdoblja strategije Europa 2020 putem javnog savjetovanja te je utvrđeno da se strategija još uvijek smatra odgovarajućim okvirom, prvenstveno za promicanje otvaranja radnih mjesta i rasta. Uslijed rezultata ovog preispitivanja Komisija je donijela odluku da se nastavi s provođenjem i praćenjem Strategije Europa 2020, u okviru postupka koji se naziva europski semestar.
Izvor: http://ec.europa.eu/regional_policy/en/policy/what/glossary/e/europe-2020-strategy